Sağlık

Sinüzit Nasıl Geçer ?

Sinüzit ağrısı çok fazla olan ve geçmesi de zor olan bir hastalıktır. Diğer adı ise kronik sinüs ağrısı olmaktadır. Bu hastalığın nedeni ise burun çevresin de iltihaplanmadır. Bu nedenden dolayı bu tarz ağrılar da ortaya çıkmış olmakta. Bazı hastaların bu hastalığa kapılma olasılıkları daha fazladır. Bunlara örnek verecek olursak astım hastaları ve mevsimsel alerji sorunları olanlar diyebiliriz. Doktorların bu tür hastalıklara önerileri ise ağrı kesiciler olmaktadır. Bunun dışında ise göç çevresine sıcak kompleksler yapılabilir. Önerilen bu tedavi de ağrıları gidermede birebirdir. Sinüslerin ilerlemesi halin de cerrahi operasyonlar gerekli olmaktadır.

sinuzitEvde Yapılacak Tedaviler:

Sinüs ağrılarınız başladığında yapabileceğiniz birçok tedavi yolu olmaktadır. Yapmanız gereken şey burun akıntısı sırasında burnun kurumamasıdır. Burun kurumasına engel olarak sizler de tedavi yapabilirsiniz. Mukus burunda rahatsızlık verir ve bu mukus burundan atılırsa rahatlamış olursunuz. Mukusun burundan atılması ile kuruma engellenmiş olur ve acınız azalmış olur. Kimileri kuru havanın bu duruma iyi geldiğini düşünür fakat tam tersi kuru hava bu duruma iyi gelmez.

Ağrılar tam tersi kuru hava da daha fazla artar. Bunun nedeni de mukusların kurumasıdır. Mukusların kuruması tahrişe neden olur ve baş ağrılarınız daha da artar. Bulunduğunuz havayı nemlendirmek için ısı olan yerlere su koyabilir ve havayı nemlendirebilirsiniz. Buhar cihazı da kullanabilirsiniz. Burun yollarını açmak amacı ile sıcak bir banyo da yapabilirsiniz.

Bu hastalığın esnasın da bol bol suda içebilirsiniz. Su mukusu incelteceği için insana çok iyi gelir. Burnun açılmasına su yardımcı olabilir. Tuzlu suyu da burun yollarına sıkarak açabilirsiniz. Suyu sıkmak yerine damlalıkta kullanabilirsiniz. Mukusu yumuşatmak için sıcak havluyu da yüzünüze koyabilirsiniz. Başınızı yukarıda tutmak da iyi gelebilir. Bu şekil de nefes almanızda daha kolay bir hal alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı