BüyüteçNet

Sıtma (Malarya) ve Tedavisi Nedir ?

Sıtma hastalığı, enfekte dişi sivrisineklerin (anofel) sokması ya da enfekte kan nakli ile bulaşan bir parazit hastalığıdır. Dört farklı sıtma etkeni insanda hastalık oluşturur.

Kuluçka dönemi ortalama 14-30 gündür.

Halsizlik, kırgınlık, kas ağrıları, baş ağrısı gibi ön belirtilerden sonra üşüme titreme ile ateş yükselmesi ve bol terleme ile karakterize sıtma nöbetleri başlar. Bazı hastalarda ön belirti olmadan direkt nöbetler  başlayabilir. Nöbetler etkenin cinsine göre 36- 48- 72 saat gibi belli aralarla gelir. Hastalığın şiddeti ve süresi parazitin türüne, coğrafi bölgesine, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, genetik yapısına, kullanılan ilaca göre değişmektedir. Plasmodium falciparum sıtması ağır seyretmekte ve ölümcül olabilmektedir. Bu enfeksiyonun görüldüğü ülkelerde yaşayanlar ve enfeksiyonu sık geçirenlerde  bağışıklık gelişir ve hastalık sınırlandırılabilir. Baş ağrısı şiddetlidir, ateş yüksekliği uzun sürelidir. Nöbetler düzensizdir. Mide- bağırsak bozuklukları, sarılık, kansızlık görülür. Tedaviye erken başlanmayan ve bağışık olmayan kişilerde hızla ilerleyerek ölüme sebep olur. Bazen tedaviye rağmen ölüm meydana gelebilir.

Sıtma Tedavisi

Hasta yatırılmalı, yeterli sıvı ve ağrı kesici ilaç verilmelidir.

Sıtmanın görüldüğü ülkelere yakın zamanda  gitmiş olanlarda yukarıdaki belirtiler başladığında ilaç tedavisine hemen başlanmalı ve sağlık merkezine haber verilmelidir.

Yedi gün süreyle günde  üç kez ağızdan 650 mg kinin sülfat veya 3 gün, günde  iki kez 4 tablet artemether-lumefantrin (Coartem) veya 3 gün, günde iki kez 4 tablet atovakuan-proguanil (Malarone) verilmelidir.

Sıtma hastalığının görüldüğü riskli bölgelere gitmeden önce ilaçla korunma sağlanmalıdır. İlaçla koruma hastalığı tamamen engellemeyebilir ancak daha hafif geçmesini sağlar.

Malaryanın görüldüğü bölgeye gitmeden 1 hafta önce haftada bir kez klorokin kullanmaya başlanır, döndükten sonra dört hafta daha almaya devam edilir. Korunmada kullanılan bir diğer ilaç doksisiklindir. Seyahatten 1-2 gün önce başlanır, seyahat sonrası 4 hafta daha kullanılır. Bir diğer ilaç olan. Malarone’a, seyahatten 1-2 gün önce başlanır seyahatten sonra 7 gün daha devam edilir.

Sıtma hastalığından korunmada alınacak mekanik önlemler ise aşağıdaki gibidir.

Sivri sinek sokmasını önlemek için kapı ve pencereler  kapalı olmalı, cibinlik kullanılmalı, su birikintisi oluşması engellenmeli, kol ve bacakları örten giysiler giyilmeli açıkta kalan yerlere sinek kovucu ilaç sürülmeli, sinek görüldüğünde sineksavar spreyler kullanılmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ