Sağlık

Sivilce İzleri Nasıl Geçer ?

Bir çok insanın başına gelen bu rahatsızlık, daha doğrusu genellikle ergenlik çağlarında insanların başına gelen bu sivilce izleri insanı rahatsız edecek bir şekil almakta ve görünüş olarak da insanı üzmektedir. Bu sivilce lekelerinden bir şekilde kurtulmak istiyor kişiler. Bunun doğal ve ilaç ile olan yöntemleri mevcut fakat en iyi ve en zararsız olanı bulmak önemli olan. Bu makalemizde size doğal sivilce lekelerinden kurtulma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sivilce izleri nasıl oluşur, neden sivilce olur ?

Genellikle ergenlik çağlarında oluşan bu sivilceler, ilerleyen yaşlarda psikolojinin bozulması, aşırı stres ve yağlı ciltler de sık sık meydana gelebilmektedir. Oluşan sivilceler kötü bir görünüme sahiptir, insanlar bu kötü görüntüden kurtulmak için sivilceleri patlatırlar, bu lekelerin oluşmasında en önemli etken sivilcelerin patlatılması, kanlı sivilcelerin oluşması vücutta iz bırakma ihtimalini yükseltmektedir.

Sivilce izleri nasıl geçer ?

Sivilce lekelerini geçirmek oldukça özen isteyen bir iştir. Bunun için cildin ihtiyacı olan sıvı ve yağ oranlarını dengede tutmak gereklidir. Bu dengeyi sağlamaz isek daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmış oluruz. Eğer ilaç kullanarak bu lekelerden kurtulmak ister iseniz, doktor tavsiyesine göre bunu yapmanızı öneririz.

Sivilce izleri için doğal çözümler
limon sivilce etkisi
Limon: İçerdiği C vitamini ile kolajen üretimini destekler. Doğal olarak cildinizi beyazlatmak istiyor iseniz, limon suyunu tavsiye ederiz. Limon suyu sivilcelerin kaybolmasına yardımcı olur.

Uygulanışı: Küçük bir pamuğu limon suyu damlatın, pamuğu sivilce izi olan bölgeye uygulayın, 15-20 dakika kadar sonra cildinizi yıkayın. Limonun pH değeri cildin pH değerinden çok yüksek olduğu için çok uzun müddet temaslar da cilde zarar verebilir.
bal sivilce etkisi
Bal: Antibakteriyel bir yapıya sahip olmakla birlikte, cilt üzerinde ki iltihapların azalmasına yardımcı olarak Akne izlerinin geçmesine yardımcı olur. Bal kuru ciltleri tahriş etmeden nemlendirme özelliğine sahiptir.

Uygulanışı: Sivilce izlerinin bulunduğu yere sürerek 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Daha sonra bir çay kaşığı toz tarçın ile bir yemek kaşığı kadar balı karıştırarak lekeli bölgeye uygulanır. Daha sonra bir saat kadar beklemek gereklidir. Bu beklemenin sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın. Cildinizde ki sivilce lekesi geçene kadar bunu uygulamaya devam edin.
buz sivilce lekesi
Buz: Evlerimizde sık sık kullandığımız buz iltihabı durdurucu ve kızarıkları azaltıcı özelliği ile sivilce lekelerini azaltan doğal bir yöntemdir.

Uygulanışı: Bir kumaş veya bez parçasına buzu sararak sivilce lekesinin bulunduğu bölgeye sürülür. Daha sonra buzları yeşil çaya koyarak, dondurucuda yeşil çay ve buz karışımını cildinize hafif hafif uygulamanız sonucunda zamanla sivilce lekelerinden kurtulacaksınız. Yeşil çayın özellikleri arasında bulunan anti-inflamatuar etkisi sayesinde bu lekelerden daha kolay kurtulacaksınız.
elma sirkesi sivilce
Elma Sirkesi: Elma sirkesinin cildin pH dengesini sağladığı bilinmektedir. Bu sivilce lekelerinden kurtulmak için yardımcı olabilecek bir çözüm yoludur.

Uygulanışı: Benzer oranlar da su ile elma sirkesini karıştırarak, elma sirkesinin seyreltik bir hale gelmesini sağlayın. Daha sonra sivilce lekelerinin olduğu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

Not: Sivilce lekeleri geçmez diye bir olasılık yoktur. Bu belirttiğimiz tedavi yöntemleri doğal sivilce lekelerinden kurtulmak içindir. Eğer cildiniz bu yöntemlere etki göstermiyor ise bir cilt doktoruna görünerek, sivilce izleri için ilaç alabilirsiniz. Burada sivilce izleri için ilaçlardan bahsetmemiz doğru olmayacaktır. Doktorunuz cildinizi değerlendirerek ona göre ilaç yazacaktır.

Mutlu gülüşler… Sağlıklı günler…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı