Sağlık

Sperm Kaç Gün Yaşar?

Sperm kaç gün yaşar, sperm kaç günde ölür gibi ve hangi günlerde hamile kalınır gibi konuların sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Sperm döllenme sürecini oluşturduğu için hemen ölmez. Bu sebep ile sperm rahmin içine girdikten sonra 48 saat canlı kalır, bu süre içerisinde döllenme ihtimali olursa döllenme yaşar. İlişkiye girdikten sonra vücut içerisinde kalan spermler 48 saat boyunca canlı kaldıkları için bu süre zarfında canlı kaldığı için döllenme olasılıkları vardır.

Sperm vücut dışında yaşar mı?

Spermler vücut dışında ortalama 10 dakika ile 1 saat içerisinde özelliğini yitirmektedir. Bu sebep ile vücut dışında ki ve rahim kanalında ki spermler 48 saat boyunca yaşama süresine sahiptir.

Sperm Kaç Gün Yaşar

Hangi Günler Hamile kalınır?

Hamile kalmak için ise yumurtlama tarihleri önemlidir. Bu süre de genellikle ortalama 12.Gün, 14.Gün veya 16.Gün olmasını öneren doktorlar bu süre içerisinde birleşmeyi önermektedir. Buna göre bir sperm ortalama 48 saat yani 2 gün yaşadığı için iki gün içerisinde birleşme önerilmektedir. En verimli spermler ise 2 gün süre ile üretilmektedir. Bu süre zarfında birleşme olmaması döllenmenin oranını yükseltecektir.

İlginizi çekebilecek konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı