Eğitim

Stand, Stant, Sıtand (TDK) nasıl yazılır?

Türkçe de birçok kelimenin yazımı yanlıştır. Bu yanlış yazılan kelimeler arasında da stant gelmektedir. Özellikle yazılış bakımından birbirinden farklı kullanımları vardır. Bu kullanımların yanı sıra bu stant kelimesinin ne anlama geldiği hakkında bahsedelim.

Stant ne demektir?

Yüksek katılım oranlarının olduğu, fuar, toplantı ve buna benzer etkinliklerin herhangi birinde bir ürünü, nesneyi veya projeyi tanıtmak amacı ile kurulan, birbirinden farklı parçalardan yapılabilen ahşap, metal ve genellikle plastik parçalarından üretilen sunum yeridir.

Doğru yazılışı nedir?

Stant kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre doğru yazılımı  stant olarak belirlenmiştir. Ne Stand ne de sıtand doğru yazılımı değildir.

Cümle İçinde Kullanılan Stant Örnekleri

Bugün stant oldukça yoğundu.

Stant eğer bir cümle içerisinde farklı ek alarak kullanılacak ise sonda ki t düşerek d harfine dönüşür ve ses yumuşaması oluşur. Buna göre ek aldığı zaman “t” harfi yerine her zaman “d” harfinin kullanırız. Ama unutmamak gerek ki de, da ayrı yazılır. Aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Örneğin, bugün standa çok müşteri geldi.

Bu hafta tarım sempozyumu var, bende bir stant açmayı düşünüyorum.

Kitap fuarında açtığımız standa Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan ziyaret etti.

Bugün ki işler çok güzeldi, stant kaç kere doldu boşaldı hatırlamıyorum dahi.

Fuarda bir stant açmayı düşünüyorum.

İlginizi çekebilecek konular

Herşey nasıl yazılır
erozyon nasıl yazılır
Eft saatleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dil bilgisi/yazım hakkında bir yazı hazırlamadan önce Türkçe bildiğinizden emin olsaydınız keşke. Bir ilkokul öğrencisinin bile bildiği bağlaç olan “de”yi ve “ki”yi bitişik yazmanız bu sitenin dil bilgisi konusunda ne kadar güvenilmez olduğunu ve yanlış bilgi vermiş olabileceğini düşündürüyor. Gerçi, her önüne gelen tıklanma uğruna içerik bulmaya çalışırsa böyle olur. Dikkatsizce ve bomboş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı