Sağlık

Suçiçeği nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir ?

Su çiçeği genel olarak küçük çocuklar da görünen bir rahatsızlıktır. Bir virüs kökenine sahip olan bu hastalığı nerede ise herkes geçirir. Korkulacak bir durum değildir. Bulaşıcı bir hastalık olup, hastanın yanına su çiçeği geçirmeyen kişileri yaklaştırmamak gereklidir. Hastalığın belirtileri deri de bariz bir şekilde belli olmaktadır.

Bu hastalığın tedavisi kolay olmakla beraber kısa süre de atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Herpes grubuna ait varisella-zoster virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan çocuklarının bir çok bölümü yüksek ateş, aşırı derece kaşıntı, vücutta çıkan pul şeklinde kırmızı noktalar, sıvı kaybı ve baş ağrısı başlıca belirtileri arasındadır.

Ülkemizde bu hastalığa genellikle 9-15 yaşları arasında ki çocuklar maruz kalmaktadır.Suçiçeği nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Su çiçeği belirtileri nelerdir ?

Virüsler kuluçka yani üreme döneminde insana hiç bir rahatsızlık vermezler daha doğrusu verseler dahi bunu hissetmez kişi. Kuluçka süresi 14 ile 20 gün arası sürmektedir. 20.günden sonra yavaş yavaş hastalığın belirtileri ortaya çıkmaktadır. Grip şeklinde başlayan bu rahatsızlık, deride döküntü ya da sivilce şekilde ortaya çıkmaktadır. Döküntülerin içi sıvı ile doludur. Bir hafta kadar kısa bir süre de kendini toplayarak kabuk bağlar ve farklı bireylere bulaşma olasılığı yok olur. Döküntü vücudun herhangi bir yerinde olabilecek gibi ağız içinde hatta gözlerde dahi bu döküntü oluşabilmektedir.

Su Çiçeği nasıl bulaşır ?

Su çiçeği virüsü tehlikeli olmasa dahi hava ortamında 60 ile 120 dakika kadar canlı kalabilen ve hava sayesinde çok hızlı bir şekilde ortama dağılabilen bir virüs çeşididir. Grip ile aynı bulaşma etkilerine sahip diyebiliriz. Yani hapşırma, öksürme, öpüşme gibi yollarla çok kolay bulaşabilmektedir. Bulaşan insana ilk 3-4 gün içerisinde üst solunum yollarında bulunan lenf bezlerine yerleşerek hızlı bir şekilde çoğalmaya başlamaktadır. Birinci hafta sonundan itibaren karaciğer ve dalak ilk sıra da olmak üzere dağılarak üremeye devam eder. İkinci hafta sonunda hasta da ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi sıkıntılar oluşturarak bulaştığını belli etmektedir.

Su Çiçeği zararları nelerdir ?

Su çiçeği nadir de olsa komplikasyonlara sebep olabilir. Deri, deri altında ki dokular, akciğerler, eklem yerleri ve vücudun bir çok bölgesinde özellikle kanda görülebilen bakteriyel enfeksiyonlar su çiçeğinde görülebilecek bazı komplikasyonlardan biridir.

Hastalık nadiren de olsa bazı çocukların beynine ve diğer organlarına yayılabilir. Rahatsızlık sırasında ateş ve ağrıyı kesmek için aspirin ve ağrı kesici almak beyin ve akciğer de büyük tahribatlara sebep olur ve Reye Sendromu oluşur. Reye Sendromu yaşayan insanlar da karaciğer de yağ birikmekte olup, beyin içi basıncının olması gerekenden fazla seviyeleri gelmesi ile ölümle sonuçlanabilir.

Suçiçeği nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Su Çiçeği nasıl tedavi edilir ?

Su çiçeği geçiren çocukların bir çok bölümüne bir önlem almak gerekmemektedir. Tedavi sırasında yükselen ateşi düşürüp seviyesini normal tutulduğu sıra da farklı bir şey yapmak gerekmez. Şiddetli kaşıntı durumunda doktorunuzun önereceği losyon alarak kaşıntıyı durdurabilirsiniz. Fakat kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Su Çiçeği Tekrarlanır mı ?

Bu hastalığı geçiren bireyler hayat boyu geçirme riskleri minimal düzeye kadar düşmektedir. Virüs uyku halinde bekleyerek yetişkinlik döneminde zona olarak ortaya çıkma ihtimali vardır. Bazı hastalığı geçiren çocuklar, diğer hasta olanların yanında bulunması durumunda düşük bir ihtimal dahi olsa bu hastalığı geçirme ihtimaller mevcuttur.

Su çiçeği geçiren insanların zona hastalığı geçirme riski de mevcuttur. Su çiçeği virüsleri hastalık bitiminde sinir uçlarına yerleşerek sessiz bir şekilde beklemektedir. Yaşlılık döneminde özellikle 50 yaşların üzerinde yeniden canlanarak ağrılı bir şekilde tek taraflı bir döküntü ile zonaya yol açtığı görünmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı