Suyun özellikleri nelerdir ?

  • Mesut YEŞİLYURT

Kokusu, tadı ve rengi bulunmayan saf su insanların yaşayabilmeleri için ihtiyacı olan bir maddedir. Kimyasal olarak bakıldığında h2o formülüyle gösterilmektedir. Bu iki hidrojen atomuyla bir oksijenden meydana geldiği anlamına gelmekedir. İnsan vücudunun ve dünya üzerindeki alanların % 70’lik kısmı suların kapladığı alanlardan oluşmaktadır. Su için halk arasında ‘hayat kaynağı’ tabiri kullanılmaktadır. Bu da insanlarda ve diğer tüm canlıların yaşadığı ortamlarda suyun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Fiziksel olarak bakıldığında yukarıdaki özellikleri göstermektedir. Ancak su, karbondioksitle birleşmeye başladığı andan itibaren asit çözeltileri oluşturur ve bu insan hayatındaki tehlikelerini ortaya çıkarmaktadır. Acımsı bir hale gelen suyun insan hayatı açısından hem iyi, hem de kötü yönleri vardır diyebiliriz.

Suyun diğer özellikleri ise şu şekildedir:  

  • Havada 3 hale dönüşmektedir. 0 ile 100 derece arasında sıvı olan su, 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda buharlaşarak gaz haline, ve 0 derecenin altında ise buzsu-yararlari olarak katı hale geçebilmektedir.
    Suyun buz haline dönüşebildiğini söyledik. Bunun bir başka önemi daha vardır. Dünyadaki başka hiçbir sıvı, katı halini kendi içerisinde barındırmamaktadır. Dibe çökmeler ve batmalar görülen bu durum su-buz ilişkisinde ise farklıdır. Yalnızca buz, suyun içerisinde yüzebilmektedir. Aynı zamanda eriyebilen birçok maddenin en iyi su sayesinde çözüldüğü görülmektedir. Bu çözünme solunum olarak da gerekli olduğundan, solunum yapan tabakalarda nem oranı yükselir. Diğer yangan hidrofobik olan maddeleri de dışarı kusmaktadır.
  • Suyun korkulan bir yanı da elektrikle birleştiği zaman ölüm riskini doğurduğuna inanılmasıdır. Ancak bu halk arasında inanılmış bir düşünce biçimidir. Gerçeklik paySuyun Molekül Modelleri1ı çok yüksek olmamakla birlikte, suyun elektriği iletme özelliğinin çok düşük oranlarda olduğunu söyleyebiliriz.
  • Bitkilerin suyu nasıl damarlı yapılarından yukarı çektiğini ve bu sayede hayatta kaldıklarını hiç düşündünüz mü? Bunun nedeni adhezyon ve kohezyon çekimlerine bağlıdır. Bu sayede bitkilerin kök ve gövdelerinden birbirini çekerek yükselen su kopmaz ve taşınma özelliği gösterir. Kohezyon çekimi sayesinde aynı zamanda durgun bir halde kalmaktadır. Su yüzeyinde pürüzlenme olmamasının nedeni kohezyona bağlıdır.
  • Su ile ilgili yanıcılık özelliğinin olmadığını, aksine ateşi söndürmekte kullanıldığını belirtelim.
  • Son olarak da su ve güneş ilişkisinden biraz bahsedebiliriz. Güneş ışınlarının içinde hareket edebildiği su, bir kısım renkleri ise emer. Örneğin kırmızının absorde olması nedeniyle su bazı yerlerde genellikle yeşil ve mavi olarak yoğunluk göstermektedir.

Suyun İnsan Vücudu üzerindeki faydaları nelerdir?su-icmek
Diğer maddeler taşınırken ve hücrelere dağılırken suya mutlaka ihtiyaç duyulmaktadır. Suyun olmadığı bir hücrede hayati fonksiyonların durduğu görülmektedir. Çünkü hücrelerde yaşamsal olaylar sekteye uğraşamaktadır. Aynı zamanda su, birçok organın dışarıdan alacağı darbelere karşı da dayanıklı kalmasını sağlar.
Diğer maddelerin çözünmesi, atıkların dışarı çıkması, vücut sıcaklığının dengelenmesi, sindirim gibi olaylarda etken olan faktör sudur.

Bir önceki yazımız olan Ufolar Gerçekten Var Mı ? - 51.Bölge Gerçeği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI