Kaç Gün

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar?

Her Yerde Kullanılan Takvimlerin Kendini Tekrarlaması

Her takvim, kendi yılı içerisinde farklı bir ilerleyişe sahiptir. Dünyanın güneş etrafında dönüşü 365 gün olarak kabul edilir ve haftanın günleri de yapılan bu hesaba göre 1 gün kaymaktadır. Yani; bu yıl doğum günü salı gününe denk gelen biri, bir dahaki yıl doğum gününü çarşamba günü olarak kutlamaktadır. Belli bir döngü içerisinde ilerleyen takvimler, bazı yıllarda kendisini tekrar etmektedir. Bu durum özetlenecek olursa; 4 yılda bir şubat ayının 29 gün olmasıdır.

Bilindiği gibi takvimler aslında 365 günü değil, 366 günü belirtmektedir. Bu durum artık yıl olarak adlandırılmakla birlikte normalde 28 gün çeken şubat ayının, 4 yılda bir 29 gün çekmesinin de açıklamasıdır. Eğer böyle bir durum yaşanmıyor olsaydı, takvim kaç yılda bir tekrarlar sorusu 7 yıl olarak cevaplanabilirdi. Bunun sebebi haftanın 7 günü olmasıdır. 7 yılda yaşanacak bir döngü, 7 yıl sonra aynı takvimin kullanılması demektir. Artık yıl olarak adlandırılan bu döngü, insanların kafasının karışmasına neden olmaktadır.

Reklam Alanı

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar?

Takvimin Aynı Olması Durumu

2018 yılı içerisinde kullanılan takvim, 11 yıl sonra yani 2029 yılında birebir olması beklenir. Artık yıl denilen kavramsa yani şubat ayının 28 gün çekmesi beklenirken 29 çekmesi, takvimin birebir tekrar etmesi durumunun gecikmesine sebep olmaktadır. Bu da daha uzun bir zaman dilimi anlamına gelmektedir. Artık yıllarda hesaba katılırsa takvimin kendini tekrarlaması 28 yıl gibi bir zaman almaktadır. Bu hesaplama haftanın 7 günü olması ile elde edilen 7 sayısının, 4 yılda bir şubat ayının 29 çekmesi durumundan elde edilen 4’ün çarpılması ile elde edilir.

Çalışma hayatı, günlük yaşantı ve diğer tüm aktiviteler takvime göre planlanmakta ve düzenlenmektedir. İnsanların takvimle ilgili yaşadığı en büyük zorluk, ”şu tarih hangi güne geliyor” sorunsalıdır. Resmi tatiller ve milli bayramlar, her yıl değişik günlere denk gelmektedir. Bunun en büyük sebebi, Dünya’nın güneş etrafında dönme süresi olmaktadır. Çok eski zamanlarda yaşayan insanların bile etkinlik planlarken, güneşin hareketlerine göre plan yaptıkları bilinmektedir. 1 günün tam katı olmayan yıl süresi, küsuratlardan oluşmaktadır. Pratikte, ideal bir takvim düzeni oluşturmak zorlaşmaktadır. Güneş Takvimi’ni bulan Mısırlılar, 1 yılı 365 gün 5 saat 48 dakika ve 46 saniye olarak kabul etmektedir. Aradaki bu fark, ilkbahar başlangıcının 1508 yılda bir aynı tarihe gelmesine sebep olmuştur. Helen, Çin ve Eski Babil medeniyetleri, ayın evrelerine dayanan 12 aydan oluşan ve 29-30 güne dayanan Ay Takvimi’ni kullanmıştır.

Reklam Alanı

Günlerin Belirli Yılda Bir Aynı Olması

Güneş Takvimi’ne göre her yıl 11 gün kayması sebebi ile Ay Takvimi daha sağlıklı ve kullanışlı görülmektedir. Günün tam katı olmayan Ay Takvimi, Güneş Takvimine göre daha sağlıklıdır ama tam anlamı ile sağlıklı kabul edilememektedir. İslam ülkeleri Ay Takvimini kullanmaya devam etmekle birlikte 1 ayın kaç gün süreceği bilinmemektedir. Diğer İslam ülkelerinin ayları değişik bir şekilde başlatması, Ramazan ayının son günü ile bayramın ilk gününün karışık olmasına neden olmaktadır.

Günümüz ülkelerinin çoğunda kullanılmakta olan Güneş Takvimi’ndeki karışıklıkları gidermek için Jul Sezar ve Papa Gregory, iki kez farklı tarihlerde önemli değişiklikler yapmıştır. Jul Sezar, ard arda gelen 3 yılı 365 gün olarak kabul ederken 4. yılı 366 gün olarak kabul etmiştir. Papa Gregory’se, Jul Sezar’ın yaptığı takvim değişikliğinden gelen 10 günlük farkı, kullanılan takvimi 10 gün ileri alarak kapatmaya çalışmıştır.

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar?

Takvimin Kendini Tekrarlaması ve Bunun Önemi

Her yıl yeni çıkan takvimler duvarlara asılmaktadır. Bunun sebebi, her yıl yayınlanan takvimlerin farklılık göstermesidir. Basit yöntemler ile önemli günler rahatça hesaplanabilmektedir. Takvim, zamanı en verimli kullanma yöntemi olması ile birlikte, farklı medeniyetler tarafından farklı zaman dilimlerinde kullanılmıştır. Takvimleri değiştirmek, her zaman uzun süreli ve zor bir süreç olmuştur. Şu an günümüzde popüler olan takvimi; Çin 1949 yılında, Türkiye 1925 yılında ve Rusya 1919 yılında kullanmaya başlamıştır. 1 yıl 52 haftadan oluşurken 1 hafta 7 günden oluşmaktadır. 52 ile 7 çarpılırsa 364 sayısı elde edilir ama 1 yıl 365 gün olarak kabul edilmektedir. Buradaki hatayı herhangi bir yılı 1 gün kaydırarak çözmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı