Sağlık

Toplar Damar Tıkanıklığı Nedir?

Günümüzde adı konulamamış birçok hastalık bulunmaktadır. Adı konulamamış hastalıkların aksine adı konulmuş da birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Bu tarz rahatsızlıklar ikiye ayrılabilir. Adı konulmuş olanlar tedavisi de az çok bulunmuş olan ya da bulunması için çaba harcananlar olmaktadır. Adı konulmuş olan bu hastalıkların içerisinde toplar damar tıkanıklığı da yer almaktadır. Küçükler de milyonda bir görülen bu rahatsızlık günümüzde artık çocuklarda da sıklık ile görülmektedir.

Tedavisi hala araştırılan bu rahatsızlık son derece zor olan ve tehlikeli olan bir hastalıktır. Küçük yaşta bu rahatsızlığa kapılan çocuklar kan sulandırıcı kullanmaktadır. Sadece küçük çocuklar değil yetişkin olan bireyler de bu hastalığa kapılmaktadırlar. Hastalık daha çok hareketsizlikten meydana gelmektedir. Hareketi az olan kişiler bu hastalığa daha çok kapılmaktadırlar.

Hatalık damarlarda pıhtılaşma olarak belirir ve bu pıhtı kan akışını engelleyebilir. Hatta bu pıhtı beyne gidebilir. Beyne gittiği taktirde ölümcül olabilir. Kalbe de gidebilir. Kalbe gittiği taktirde de sakat bırakabilir. Felç durumu bu hallerde gerçekleşir. Buda insanların çok zor bir duruma girmelerine nedendir.

Toplar damar tıkanıklığına yakalanmak istemiyorsanız bolca hareket edeceksiniz. Tıkanıklığa neden olan en büyük etken hareket etmemektir. Bu şekil de insanların birçoğunda bu tıkanıklık belirebilir. Doktorlar bu tıkanıklığı ileri görüşlü ultrosonlar ile belirleyebilir. Bu sayede toplar damar tıkanıklığına teşhis koyulabilir. Tedavisin de egzersizler de olmaktadır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişiler sürekli kan sulandırıcı kullanmalılar.

Kan sulandırıcı toplar damar tıkanıklıklığı açıldıktan sonra da kullanılır. Bunun nedeni ise damarlar da bir daha tıkanıklığının olmaması içindir. Son derece önemli olan bu ilaçlar tam zamanında kullanılmalıdır. Kullanımı genelde hap şeklindeki ilaçlar ile olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı