Eğitim

Tork Nedir ?

Tork hemen herkesin bileceği üzere arabalar ile alakalı bir kavramdır. Fakat herkes torkun açıklamasını kolay kolay yapamamaktadır. Bizler de açıklama yaparken zorlanabiliriz. Aslın da torkun anlamını çok iyi bilsek te anlatımın da zorluklar çekmemiz mümkün olmakta. Arabalar da beygir gücü denilen kavram da çok sık kullanılmaktadır. Beygir gücünden bahsederken diyebiliriz ki tork ve beygir gücü birbirlerine çok yakın iki kavramdır. Fakat eğer torku bilmek istiyorsak beygir gücünü de tam manası ile bilebilmemiz gerekmektedir.

Beygir Gücü Ne Anlama Gelir?

Beygir gücü demek araba motorunun gücü demektir de diyebiliriz. Beygir gücünü teknik incelemeler de görmemiz mümkündür. Teknik birçok özelliği araştırırken beygir gücü de ortaya çıkar. Bu arada tork değerini de görmüş tork nediroluruz. Anlattığımız bu güç beygir gücüdür ve Türkçede de BG birimi ile gösterilmekte olan bir terimdir. Eğer açıklama ile örneklendirmek istersek şu şekilde örnek verebiliriz. 1 beygir 75 kg’lık bir araba ağırlığını 1 sn. de 1 metre üste çıkartabilecek bir güçte olmaktadır. Ve bu güç ve hızın da hemen hemen bir atın gücüne eşit geldiği düşünülerek beygir gücü adı da verilmektedir. Beygir gücü sadece motora hastır ve değiştirilmesi de imkânsızdır da diyebiliriz. Beygir gücü tork değerinden farklı olan bir aracı tam ters bir karakterdeki arabaya büründürmek çok kolay olmaktadır.

Torkun Anlamı Nedir?

Açıkça söyleyecek olur isek motordan tekere iletilen bir kuvvettir. Torkun birimi Nm’dir. Araba kullananlar bu olaya otomobilin çekişi de der. Tork özellik ile taşıması ağır olan yük araçların da daha fazla ağırlık gösterir. Nedeni olarak ta bu araçların hıza değil yük taşıdıkları için çekiş gücüne önem vermeleridir. Fizikte bu kuvvetin tanımı daha farklı gösterilmektedir. Kısacası tork çekiş kuvveti olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı