Sağlık

Tüp Bebekler Neden İkiz Olur?

Tüp bebek yöntemi son derece pahalı olduğu için gebelik ihtimalini yükseltmek için birden çok embriyo yerleşimi yapılmaktadır.

Örnek verecek olursak 35 yaşında olan bir bayana bir embriyo transferi uygulandığı zaman gebe kalma ihtimali ortalama % 20 civarındadır.

Aynı bayana iki embriyo transfer edildiği zaman bu oran iki katına çıkıp ortalama % 40 civarına gelir. 3 Embriyo transferi yapıldığı zaman gebe kalma oranı yüzde 60 civarında olur.

İki embriyo transferinin yapılması sonucunda gebe kalmış olan bayanların yüzde 70’lik bölümü tek çocuk, yüzde 30’luk bölümü ise iki bebeğe sahip olur. 3 Embriyo transferi yapılmış olan bayanların ortalama yüzde 60’lık bölümünün tek, yüzde 30’luk kısmı ikiz, geriye kalan yüzde ise üçüz bebek sahibi olur.

Embriyo transferinde 4 ve daha fazla yapılması tavsiye edilmemektedir. Bunun gebe kalma ihtimaline bir ektisi dokunmaz. Yalnızca çoğul gebelik oranı artar.

Maddi problemlerin bulunmadığı toplumda ideal olan, her defasında yalnızca tek embriyonun transferinin yapılmasıdır. Tek embriyonun yerleştirilmesiyle gebelik olmaz ise yöntem yenilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı