Sağlık

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite çağımızın hastalığı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre önlenebilir ölüm sebepleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada. Yani obezite, insan sağlığını her alanda etkileyen bir hastalık sorunudur. Bu sağlık sorununun şuanda bilimsel olarak kanıtlanmış tek kalıcı ve kesin tedavisi bariatrik cerrahi. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerin aşırı kilolarından kurtulabilmek için başvurduğu, son yılların popüler ameliyat türü; “Obezite Cerrahisi” uygulanıyor.

Çağımızın hastalığı olan obezite hastalığı, kilo vermek isteyen ama her türlü yollarla kilo veremeyen, obezite tedavisi gören aksine daha da çok kilo alan morbid obezite hastaların umut ışığı şişmanlık ameliyatları olmuştur. Bu işi Türkiye bazında profesyonel olarak gerçekleştiriliyor.

Obezite Cerrahisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Obezite tedavisinde uygulanan obez hastalara göre hazırlanan son teknolojiye uygun son güncel ekipmanlarla donanımlı bir kuruluştur. Obezite Cerrahisinde dünya genelinde yapılan ameliyatlarda % 90 oranında uygulanan iki farklı yöntem var. Bir tanesi ‘sleeve gastrectomy’ dediğimiz bir ameliyat yöntemi. Tüp mide ameliyatı yönteminde midenin yaklaşık % 75-80’lik kısmı dikey bir şekilde çıkartılarak mide bir tüp haline getirilir. Buradaki sistemde, kısıtlı mide hacmi oluşuyor ve hasta çabuk doyuyor. İkincisi, midedeki iştah merkezini çıkarıyoruz ve hastalar eskisi gibi yemek yemeyi istemiyor, yeseler bile mide hacimleri daralıyor. Tüp mide ameliyatı ile hastalarımızın 1,5 yıllık sürede fazla kilolarının yaklaşık % 60’ından kurtulmasını hedefliyoruz.

Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Diğer bir yöntem de ‘gastrik bypass’ olarak adlandırılan bir yöntem. Bu yöntemle de yine midede yaklaşık 100cc’lik küçük bir tüp oluşturuyoruz ve ince bağırsağın 200’üncü santimini getirip oraya bağlıyoruz. Bu sistemde de birincisi hastanın midesi tüp şeklinde küçülüyor, ikincisi hastanın yediği gıdalar 200’üncü santimden ince bağırsaklara geçtiği için ince bağırsağın ilk 200 cm’si emilime katılmıyor. Emilim bozulduğu için hastada kilo kaybı başlıyor ve yine aynı zamanda fundus kısmı tüpten devre dışı kalmış oluyor. Bu 2 mide küçültme ameliyatı yöntemleri laparoskopik yöntem ile yapılmaktadır.

Mide Balonu ise bir cerrahi işlem değildir. Aksine ameliyatsız ve aynı gün taburcu olunan bir yöntemdir. Hastanın midesine endoskopi aleti ile balon yerleştirilip şişirilmesi ile olur. Böylelikle hasta sürekli tokluk hissine kapılar fazla yemek yiyemez bu da zayıflamasına yardımcı olur. Yalnız mideye yerleştirilen balonun 6 ay içerisinde çıkartılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı