BüyüteçNet

Türkiye’nin bitki örtüsü

Ülkemizin çok çeşitli bitkiler yetişmektedir. Bu bitkilerin yetişmesi için gerekli olan su, çeşitli besin içeren maddeler ve sıcaklık gibi özelliklerin olması gerekir. Bu şartları karşılayan kısımlarda yeşillik bol olurken, bazı kesimlerde ise bunlardan yoksun olduğunu görmekteyiz. İşte tüm bu faktörler bitki örtüsünü oluşturmaktadır.
İklim, toprağın özellikleri ve yer şekilleri gibi etkenlere bağlı olarak gelişen bitki örtüsü ülkemizde 4 şekilde görülür.

Türkiye’nin bitki örtüsü neden çeşitlidir?
Bitkiler için sıcaklığın önemli bir yeri vardır. Her bitki ihtiyacı olan sıcaklığı alamadığı zaman çürür ve ölür. Bu nedenle iklim farklılıkları da bitki örtüsünün farklı olmasını sağlar. Çünkü iklim değişiklikleriyle birlikte sıcaklığın artması veya azalması su miktarlarını da etkiler. Sıcaklık, nem bakımından zengin olan yerlerde bitki türleri de çeşitlidir. Sağlıklı, gür ve verimli bitkilerin yetişmesi ancak uygun iklim şartlarında mümkün olmaktadır.orman

Bir başka faktör ise toprak özelliklerinin değişkenlik göstermesidir. Bitkiler topraklarını severlerse ancak kısa sürede büyüme gösterirler. Aksi halde çelimsiz ve cılız kalırlar. Topraklarının çeşitleri, içerdiği mineraller bakımından farklı olması bitkilerin ve bitki örtülerinin çeşitliliğini etkilemektedir.

Son olarak bitki örtüsünün çeşitli olmasına neden olan faktörler arasında yer şekillerini sayabiliriz. Denize olan uzaklığı bakımından yükseklik ve bakı etkileri önemli bir yer tutmaktadır. Yağış miktarını düşüren yükselti farklılıkları bitki örtüsü bakımından fakirleşmemize neden olmaktadır.

Türkiye’de bitki çeşitliliği ne kadar çok olsa da, bitki örtüsü bakımından yoksun olmamıza neden olan bazı beşeri faktörler vardır.
Bilinçsiz kullanım ve doğanın, yeşilin, ağaçların yok edilmesi, harap edilmesi nedeniyle bitki örtümüz zarar görmektedir.

Türkiye’nin bitki örtüleri nelerdir? Hangi Bölgeleri kapsamaktadır?maki

Orman: Karadeniz’de, kıyı bölgelerimizde ve denize bakan yamaçlarda sıklıkla gördüğümüz ormanlar iç bölgelere gelindikçe seyrekleşmektedir. Göknar, sedir, kızılçam gibi İğne yapraklı ve meşe, kavak, ıhlamur vb. geniş yapraklı ormanlar olarak ikiye ayrılır.

Maki: Akdeniz’de ve bu iklimin görüldüğü yerlerde uzunlukları en fazla 1-2 metre civarında olan bodur ağaçlardan oluşan topluluktur.

Bozkır: İç Anadolu Bölgemiz başta olmak üzere, yazları kurak olan yerlerde görülen ve bozkır(step) adı verilen alanlardır.

Yüksek Dağ Çayırları: Kuzey Anadolu dağlarını ve Torosları kaplayan, ormanların üst seviyelerinde oluşan soğuk bölgelerde yer alırlar. Alpin çayırları olarak adlandırılmaktadır. Bu otların yaz-kış yeşil kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle hayvancılık yapanların mera alanı olarak kullandıkları yerlerdir. Bu bölgeyi kaplayan otların uzunluğu ve gürlüğü dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin bitki örtüsü nasıl korunmalıdır?
Bitki örtüsünün yok olmasında en büyük etken beşeri faktörlerdir. İnsanların bilinçsiz davranışları nedeniyle yeşilliklerimiz, ormanlarımız ve bitki örtümüz kaybolmaktadır. Bu nedenle yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan bazıları:iklim-cesitleri-step-iklimi
1. Yerleşmek için alan seçerken kurak ve yeşil olmayan alanlara yönelmeliyiz.
2. Isınmak için kullandığımız ürünlerin doğa mahsülü olmaması gerekir. Odun başta olmak üzere kömür gibi malzemelerin çok tüketilmesi de bitki örtümüzü fakirleştirmektedir.
3. Atık maddeleri ayrıştırmalı, geri dönüşüme göndermeli ve toprağa zarar veren her türlü kimyasalları bilinçli olarak tüketmeliyiz. Rafine ortamlarda doğaya yeniden katılmasına katkı sağlamalıyız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ