Sağlık

Uçuk Nasıl Geçer ?

Halk dilinde uçuk olarak bilinen, özellikle dudak çevresinde görünen, tıp dilinde “herpes simplex” olarak anılan ve sebebi hala tam anlaşılmamış olan bu uçuk virüsünün kalıtımsal olarak taşındığı bilinmektedir.

Acı veren yaraların oluşması ile dudak çevresinde, burun da, nadir de olsa ağız içinde görülmektedir. Araştırmalara göre Dünya da yaşayan insanların %60 kadarında uçuk virüsünün oluştuğu bilinmektedir.

Uçuğun Sebepleri Nelerdir ?

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanların veya hastalık durumunda daha hızlı baş gösteren, düzensiz hayat sürdüren, beslenme bozukluğu olan insanlar da daha sık görülmektedir. Stres, yorgunluk ve korku gibi durumlar da da gözlendiği bilinmektedir.

Doğal Uçuk Tedavi Yöntemleri

Sarımsak: 
Bilinen en doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Sarımsağı iyice ezdikten sonra uçuk oluşan bölgenin üzerine iyice yedirilir. Uçuk ile sarımsağın suyunun iyice temas etmesi sağlanır. Sarımsak en iyi ve doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Ama sarımsak uçuk çıkmak üzere iken sürülür ise çok kısa süre de tedavi olacaktır. Çıktıktan sonra sadece bakterilerin diğer taraflara yayılmasını önleme de kullanılabilir.

Ekinezya Çayı: Soğuk algınlığı, ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk ve bir çok derde deva olduğu bilinmektedir. Vücudun bağışıklık sistemini bu çayı düzenli bir şekilde tüketerek daha hızlı bir şekilde güçlendirebilirsiniz.

Krem: Uçuk için üretilmiş olan kremler bulunmaktadır. Doktor veya Eczacının tavsiyesi üzerine alabileceğiniz bu kremler sayesinde cildinize zarar vermeden en kısa süre de tedavi etmiş olacaksınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı