Anne & Bebek

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Anne ve baba adayları hamilelik de Ultrasonda bebek ne zaman görülür sorunusun sık sık sormaktadırlar. Bu sorunun cevabı oldukça oldukça basittir. Hele ki bebeğin ultrasonda görülmesi, sesini dinlemek, kalp atışlarını hissetmek tarifi olmaz bir heyecandır. Hamilelik sürecinde, bebek anne karnında 5.hafta ve 6.hafta görünmeye başlar.  Ultrason muayenesi iki türlü yapılmaktadır. Birincisi herkesin rahatlıkla bildiği karından, ikincisi ise vagina yolu ile bu muayene yapılmaktadır. Hamileliğin 5.haftasında bir sorun olmadığı müddetçe bebeğin oluşumunu gözlemek mümkündür. Fakat bebekte oluşabilecek sorunlar ile oluşamaz. Büyüme ve gelişim geriliği ya da yavaşlığı var ise bebekte o zaman ilerleyen vakitlerde net olarak görülebilir. Doktorlar bebeği görme konusunda sıkıntı yaşamaz büyük ihtimalle de görürler. Ama gelişim sorunu olan bir bebekte kalp atışı da duyulmayabilir.

Gebelik sürecinde kadınlarda hormonal olarak değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan en önemlisi ise HCG hormonu salgılanmaya başlamasıdır. Hamilelik döneminde salgılanan bu hormon sayesinde gebelik testi yapıldığı zaman bu hormon artması ile gebelik testi pozitif sonuç vermektedir.

Eğer bu hormon olması gereken kadar artmıyor ise hamilelik durumundan söz edilmesi mümkün değildir. Bu hormon hamilelik döneminde fazla salgılanmaktadır. Anne karnında ki bir bebeğin kalp atışları ortalama olarak 6 haftalık olduğunda duyulmaya başlanır.

Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Görülür?

Hamilelik dönemleri belli evrelere ayrılmıştır. Bu evreler bebeğin gelişimine göre belirlenmiştir. Hamileliğin ilk zamanlarından doğuma kadar ayrılmış olan bu dönemler şu şekildedir.

Hamileliğin beşinci haftasında kol ve bacak çıkıntıları belirir ve bu dönemde ultrasonda bebeklerin kal atışları dinlenebilir. Tam anlamıyla bir vücut şekillenmesi söz konusu değildir.

5.haftadan başlayan ve hamileliğin 13. Haftasına kadar devam eden dönemde bebeklerin kol ve bacakları gelişirken, beyinsel gelişimleri, iç organları da gelişir. Parmakları belirmeye ve birbirinden ayrılmaya başlar. Bu haftalarda hareket haline gelen anne rahmindeki bebekler hala cinsiyetlerini göstermezler.

Her hafta gelişen ve değişen anne karnındaki bebekler plasenta içinde doğum sonrası halini almaya çalışırken 20 ve 25. Haftalar arasında bebeğin cinsiyeti oluşmaya başlar. Bebeğin izin verdiği ölçüde görüntülenebilen cinsiyetin öğrenilmesi bu hafta aralıklarında tamamlanır. En heyecanlı bölümlerden olan ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman görülür sorusu çiftlerin en çok araştırma yaptığı konu olmaktadır.

Bebeğin cinsiyetinin doğmadan öğrenilmesi öncelikle isim bulma konusunda son derece avantaj sağlıyor. Doğuma daha haftalar varken bebeğe koyulacak isim belirlenebilir ve bebeğin cinsiyetine göre hazırlıklar yapılmaya başlanabilir. Erkek bebekler için mavi tonlarda kız bebekler için ise pembe tonlarda odalar, eşyalar ve bebek ürünleri hazırlanabilir.

Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Annelerin ve babaların merak ettiği bebek gelişim evrelerinden biri de bebeğin kalp atışının ne zaman duyulacağı yönündedir. İlk yaşam belirtisi olan ve ondan gelen ilk ses olan kalp atışları ultrasonda ne zaman duyulur sorusunun cevabı ise hamileliğin 8 veya 10. Haftası olarak karşımıza çıkıyor. Bazı bebeklerin hamilelik gelişim süreçlerine göre bu zaman dilimi 4. Haftalara kadar düşmektedir. Aynı şekilde bazı bebeklerde ise kalp atış seslerinin duyulması 6. Haftayı bulabilmektedir.

Çiftlerin aile olmasını sağlayacak ve annelik, babalık vasıfları kazandıracak olan bebeklerinin hamilelik süresi boyunca gelişim evrelerini takip etmesi hem sağlık açısından hem de bebeğin görüntülenmesinin verdiği mutluluk açısından oldukça iyi bir çözümdür. Belli aralıklarda doktor kontrolünde bebeğinizin görüntülenmesini sağlayabilir ve bu görüntüleri de alarak saklayabilirsiniz. Özellikle doğuma yakın olan dönemlerde anne karnındaki bebekler tam fiziksel görünümünü alacak ve doğum sonrası haline oldukça benzeyecektir. Bu anların alınması ve saklanması ilerleyen zamanlar için oldukça iyi anılar olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı