Sağlık

Varis Nedir?, Nasıl Tedavi Edilir?

Bacaklarda bulunan toplardamarlar dokuda bulunan oksijen bakımından kirli kanı toplayarak temizlenmek üzerine kalbe getirir, bu görevi ise yer çekimine karşı kanı yukarıya çıkmayı kolaylaştırmak için kapaklar ile yapar , bacak damarlarında bulunan bu kapakların hasar görmesi ile varisler oluşur. Varisler büyük, orta ve küçük boy olmak üzere 3’e ayrılır, küçük boy (kılcal varis) deriden çıkıntı yapmazken, orta ve büyük boy varisler deriden farklı  derinliklerde çıkıntı yapar. Ayakta uzun süre hareketsiz bir şekilde durmak, genetik yatkınlık ve fazla kilo varis oluşumunu tetikleyici durumlardır. Varisler, ciddiyetinin fark edilmesi ve hemen tedaviye başlanılması gereken bir hastalıktır. Tedavi gözetilmezse kanda katılaşma hatta pıhtılaşma görülebilir ve kan dolaşımının düzeni bozulur.

Varis Tedavi Yöntemleri;

Varis hastalarının ilk olarak hastalıklarını düzeyini öğrenmesi gerekir, bunun için Doppler tetkikleri yapılmaktadır. Doppler tetkiklerinden sonra uygun olan tedavi yöntemi belirlenmelidir, varis tedavisi cerrahi yöntemler ya da lazer ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi yöntemler , gerek genel anestezi uygulanması , gündelik hayata dönüşün gecikmesi,  gerekse de ameliyattan sonra ise hastaların gözle görülür kısmında varis oluşumunun tekrarlanması sebepleri ile son zamanlarda çok tercih varis-nediredilmemektedir. Günümüzde tercih oranı daha fazla olan lazer yönteminde ise, lokal anestezi uygulanmaktadır, bazı hastalar uygulamadan çıktıktan sonra evlerine yürüyerek dahi gidebilmektedir, günlük hayata dönüş süresi ise cerrahi yöntemler ile kıyaslandığında oldukça kısadır.

Öneri: Fındık yaprağı ve asma yaprağı çayları varise oldukça iyi gelmektedir, fındık ağacı kabuğunu ceviz ağacı kabuğuyla kaynatıp, suyu ile varis üzerine pansuman yapmak varisleri önlemek için etkilidir. Bir diğer formül ise çobançantası otu, kekik, atkuyruğu otu ve atkestanesi meyvesinin kabuğunu isteğe göre ayrı ayrı ya da beraber çay gibi demleyip, günde 3- 4 bardak tüketmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı