Bilgi

Yaş Hesaplama Makinesi (Kaç Yaşındayım)

Konunun başlığını görünce aslında birçok insanın şaşırdığını hatta gülüp geçtiğini bile biliyoruz çünkü birçok insan için yaş hesaplama çok basit ve üzerine fazla düşünülmemesi gereken bir konu ama bu makaleyi okuyunca sizde çok şaşıracak ve birçok şeyi yeni baştan öğreneceksiniz.

Yaş Hesaplama 2018

En baştan başlayacak olursak, yaş nedir; doğduğumuz günden beri geçen süre ve kullandığımız zaman dilimi olarak da yıl ile anlatılan zamandır. Bu geçen zaman ve yıl herkes için farklılık gösterse de en geniş tanımıyla budur.

Reklam Alanı

Yaş sadece birim olarak kişinin bu dünya üzerinde kaç yıldır yaşadığını gösterir ama aynı zamanda insanların genç, yaşlı veya orta yaşlı olarak ayrılmasını sağlar. Dünya üzerinde ve ülkelerde bu gruplamalara göre ayrımlar sağlanır ve planlamalar yapılır çünkü her yaş grubunun ihtiyacı birbirinden farklıdır. Aslında basit görünen bir yaş bile düşündüğümüzde temel anlamından çok daha fazlasını içerir.

Doğum Tarihinizi Giriniz


Yaş Hesaplama Makinesi (Kaç Yaşındayım)

Yaş nasıl hesaplanır?

Konu başlığımızla da ilgili olan ana konumuza gelecek olursak yaşın hesaplanması aslında oldukça basit bir konudur. Şu an içinde bulduğumuz yıldan, doğduğumuz yılı çıkarttığımızda bulduğumuz sonuç bize şu anki yaşımızı vermektedir. En genel ve en doğru tanımı budur. Daha detaylı bir yaş ve zaman açılımı isteyecek olursanız eğer ise bu yaptığınız hesaplamayı daha genişletmeniz gerekmektedir.

Reklam Alanı

Şu anki yıl, ay ve günden doğduğunuz ay, yıl ve günü çıkartırsanız da sadece doğduğunuz yılı değil, hayatta bulunduğunuz yıl, ay ve günü yani toplam yaşam sürenizi öğrenmiş olursunuz. Bu hesap normal yaş hesaplamaktan daha zor ve daha karmaşık gelebilir birçok kişiye, işte bunun için birçok yaş hesaplama sitesi mevcuttur.

Yaşınızdan öte, bu hayattaki toplam yaşam sürenizi öğrenmek istiyorsanız internet aramalarında yaş hesaplama yazdığınızda detaylı bir site bulup, hesaplama işlemini ona bırakabilirsiniz.

Gün Ay ve Yıl Olarak Yaş Hesaplama

Yaş hesaplamak kolay, detaylı hesaplamak ise bir tık daha zor ama bu konuyu zorlaştıran ve kafa karıştıran bir konu ise yaş almak. Yaş almak, yaş hesabını karıştıran bir konudur ve işte bu yüzden de yaş hesaplama kısmında farklı fikirde olanların karşı karşıya gelmesine yol açıyor.

En basit açıklamasıyla yaş almak demek o yaşa girildiğini gösterir. Biliyorum kafanızda hala net olmayan şeyler var, o yüzden en iyisi örnekle açıklayalım; yıl hesabından yaşını hesaplayan bir insan diyelim ki 30 yaşını girmiş olsun, yıl olarak 30 yıldır bu hayatta olan birisi aslında artık 31 yaşından da gün almaya başlamıştır. Size yukarda bahsettiğimiz detaylı yaş hesaplama yani bu hayattaki toplam yaşam süremiz bunu en iyi anlatacak yoldur. 30 yaşını dolduralı 2 ay geçmiş birisi artık 31 yaşını doldurmaya yavaştan başlamış demektir, 31 yaşının ilk 60 gününü doldurmaya başlamıştır bile.

Bunun önemsiz bir detay olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında hayatımızın birçok kısmında karşımıza çıkan bir detaydır. Biz normal hayatımızda doldurduğumuz yaşı kullanarak, devlet dairelerinde ve resmi işlemlerde gün aldığımız yani doldurmaya başladığımız yaş esas alınır.

Memur Alma Yaşı Hesaplama

Örneğin, devlet dairelerine memur alınırken gerekli şartlar arasında “30 yaşında olması gerekir.” yazmaz, “30 yaşını doldurmuş olması gerekir.” ifadesi mevcuttur. Yani devlet doldurduğunuz yaşı baz alır.

Yaşını doldurmuş olmak demek ilgili kişinin tamamen o yaşı doldurduğu anlamına gelmektedir.

Askerlik Yaşı Hesaplama

Askerlik yaşı da yıllar içinde çıkan kanunlarla değişiklik göstermiştir. Örneğin önceki yıllarda askerlik yaşı 18 iken son çıkan kanunlarla 20 yaşına çekilmiştir. Askerlik için de diğer resmi işlemler gibi yaş doldurma dikkate alınır. 20 Mart 1988 doğumlu birisi, 2008 yılı itibariyle değil, 20 Mart 2008 tarihinden sonra askere gitmeye hak kazanır.

Yaş Hesaplama Makinesi (Kaç Yaşındayım)

Kişinin Biyolojik Yaş Hesaplaması

Yukarıda bahsedilen tüm hesaplamalar kronolojik yıla göre bir hesaplamadır, bu yüzden de bize biyolojik yaşımızı değil, kronolojik yaşımızı verir. Aradaki fark nedir diyecek olursanız, kronolojik yaş kişiye göre değişmez herkesin geçirdiği yıllar ve süre kronolojik yaşı verir.

Ancak biyolojik yaş ise bundan farklıdır. Kişinin genetik yapısı, yaşadığı çevre ve kişinin yaşam özellikleri sonucunda vücudunun biyolojik yaş hesaplaması yapılır.

Peki, sonuç olarak yaşımızı sorduklarında ne diyeceğiz biz şimdi diyebilirsiniz. Merak etmeyin en genel anlamıyla kullandığınız yıl doldurmayla yaşınızı kolaylıkla hesaplayabilir ve bunu kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı