Eğitim

Yazının İcadı, Yazının Gelişimi, İnsanlık Açısından Yazının Önemi

indirYazı insanlar için konuşmanın bir başka biçimi olmakta. Duygu ve düşüncelerin dışa dökümünü sadece konuşarak değil yazı ile de olabilmektedir. Bu şekil de insanlar bazen de konuşarak dile getiremeyeceği duygularını yazıya dökerek dile getirebilmekteler. Son derece önemli olan bu durum insanlık tarihi açısından da çok önemli olmaktadır. Yazı işaret sistemleri sayesinde ortaya çıkmış olmaktadır. Yazı aynı zamanda işaret vasıtasıdır da diyebiliriz.

İnsanoğlu için çok önemli olan bu icat her bakımdan harika bir icattır. Çok sayıda bilim adamı da yazının icadının gelişmişlik düzeyi bakımından son derece önemli olduğunu söylemektedir. Bilim , fen ve teknik açıdan yazı son derece önemli olmaktadır. Hatta bu bilim konularının yayılmasında kesin katkısı olan konuların başında da yazı gelmektedir.

Yazının icadı kısa bir dönemde ortaya çıkmamıştır. Yazının icadı insanoğlu tarafından uzun bir sürede gerçekleşmiştir. Sadece bir kişi tarafından da ortaya konulmamıştır. Binlerce kişinin ortak ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca oluşum süreci de binlerce yıl sürmüştür. Ayrıca yazının icadı yontma taş devrinde de ortaya çıkmıştır. Çünkü o zamanlarda da yazıya ihtiyaç duyulmuştur. Yontma taş devrinde de başarılı olmak istenmiştir ve bu başarılar ölümsüzleştirilmek istenmiştir. İlkçağ dönemlerinde de haberleşmek için yazı kullanılmıştır.

Yazının Gelişimi

Yazının gelişim sürecinin bir hayli uzun olmasından dolayı yazının gelişiminin kökü yontma taş devrinde başlamış olmaktadır. Yazı ile alakalı denilebilir ki icadı son derece önemli olan ve her dönemde ihtiyaç duyulan bir iletişim tekniğidir. İnsanoğlunun toplu bir icadıdır da diyebiliriz. Binlerce yıl içerisinde ortaya konulmuştur. Hala gelişim göstermektedir. Her dilde farklı yazı teknikleri de bulunmaktadır. Yontma taş devrinde çok büyük bir ilerleme olmasa da iletişim resimler ile ve tikler ile gerçekleşebilmiştir.

İnsanlık Açısından Yazının Önemi

İnsanlık açısından yazı çok önemli olmaktadır. İletişim bakımından ve icatların gelecek devirlere iletilmesi bakımından da çok önemlidir. Gelecek için yapılan birçok şey yazıya dökülerek elde tutulabilir. Kitaplar ile gelişmiş ülkeler ortaya çıkar. Bu şekilde insanlar kültürlü olurlar. Son derece öneme sahip olan bu konu hemen herkes açısından önemlidir. Yazı somuttur. Sözler uçar fakat yazı daim kalır. Son derece önemli olan yazı ilerisi açısından da çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı