Eğitim

Anı Örnekleri 2022 – Kısa, Uzun Hatıra Örnekleri Ve Anıların Özellikleri

Anı örnekleri ve birbirinden farklı anı türleri bulunmaktadır. Anı yazacağımız zaman, anı için geçerli yazım kuralları vardır. Bu kurallar doğrultusunda yazılması gerekir. Anı örnekleri, uzun anı örnekleri veya kısa anı örnekleri şekilde ikiye ayrılır. Anıların özelliklerini sizler için derledik ve aşağıda anı özelliklerini bulabilirsiniz. Anı yazmak isteyen veya anı hakkında örnekler arayanlar aşağıdaki örnekleri araştırıyor. Peki, anı örnekleri nelerdir? Kısa uzun hatıra örnekleri nedir? Anının özellikleri nelerdir? İşte sizler için araştırıp tek bir konu da derlediğimiz tüm bu soruların cevapları.

Anı Nedir?

Anı veya diğer adı ile hatıra, yazıyı yazanın yaşadığı veya olaya tanık olduğu, olayın üstünden belli bir zamanın geçmesi sonucu yazı haline dönüştürülen anlatırım türüne anı veya hatıra denir.

Hatıraların birçoğu genellikle gerçek olaylardan oluşmaktadır. İçinde samimiyet, içtenlik, doğruluk aranan başlıca unsurları arasında yer almaktadır. Anılar tarihi aydınlatan, geçmişten ders çıkarılmasını sağlayan, bilgiler topluluğudur. Hatıra kendi içerisinde ki birçok alana ayrılır. Bunlar politik hatıralar, kişisel hatıralar, edebi hatıralar, iş hatıraları, askeri hatıralar gibi adlandırılabilir.

Anıların Özellikleri Nelerdir?

Anıların birçok özellikleri bulunmaktadır. Maddeler halinde saymak gerekirse anıların özellikleri aşağıda ki gibidir.

  • Politika, spor, edebiyat, bilim, eğitim, ekonomi, sanat gibi alanlarda tanınmış kişilerin hayatlarında iz bırakan anların anlatılması için kaleme alınır.
  • Asıl oluşum noktası yaşanmış olaylar silsilesidir.
  • Çok fazla ayrıntının yer almamasının sebebi, olayın üstünden belli bir sürenin geçmiş olmasıdır.
  • Günlük gibi süreklilik arz etmez, hatıralar toplanarak bir metin oluşturulur.
  • Hatıraların ilk yazılmış örneği ise Yunan’daki Ksenophon’un yazmış olduğu Anabasis kabul edilmektedir. Fakat coğrafyamızda ise 7. yüzyıl da yazılmış olan Orhun Abideleri’dir.
Orhun Abideleri İlk Anı Örneğidir.
Orhun Abideleri İlk Anı Örneğidir.

Kısa, Uzun Hatıra Örnekleri

PARKTA Kİ DEMİR SALINCAK

Uzun yıllar önce idi, büyük babam ile gezmeye çıkmıştık. Büyük babamlar Ankara da yaşıyordu. Fakat biz babamın işi sebebi ile Karaman da yaşıyorduk. Yaz tatili bitmiş kardeşlerimle okul başlayacağı için evimize geri dönmüştük. Bizim mahallemizde büyük bir park vardı yada o zaman ben küçük olduğum için bana büyük geliyordu. Kız kardeşim salıncakta sallanıyordu ve bende sıranın bana gelmesi için bekliyordum. Fakat o sıra bir türlü bana gelmiyordu.

Sıkılmıştım, bari arkadaşlarımla oyun oynayayım dedim. Hemen koşmaya başladık parkın çevresinde. Daha sonra hızlı salllanan salıncağın önünden fark etmeden geçtim ve salıncak yüzüme çarptı. Çok büyük bir acı hissediyordum. Eve gittiğimde yüzümde büyük bir şişlik oluşmuştu. Hastaneye gittik, doktor önemli birşey olmadığını demişti, fakat çarptığı nokta da bölgesel bir sinir ölmesi gerçekleşmiş. Bu da yüzümde gülünce gamze gibi bir yerin oluşmasını sağladı. Doğal da olmasa artık benim de bir gamzem var 🙂 İşte kısa anı istiyorum diyorsanız size bir örnek.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

reklam
Kapalı