Eğitim

Fotosentez Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Yeşil bitkiler ile alakalı olan bu konu çok fazla kapsamlı olmaktadır. Fotosentez olayı yeşil bitkiler de ışık yardımı ile su ve su bileşenleri ile beraber besin yapma olayıdır.  Fotosentez olayına karbon özümlemesi de denilmektedir. Fotosentez olayı bitkiler de yeşil kısımlar da oluşmaktadır. Bakteri türün de cereyan eden bir yapısı da bulunmaktadır. Diyebiliriz ki en fazla yapraklar da oluşmaktadır. Mesela fotosentez yapmayan bitkiler arasın da mantarlar bulunmaktadır. Fotosentez yapımının sonun da ise glikoz, su ve de oksijen de meydana gelmektedir. Mesela glikoz diğer tür elementlerin birleşimi ile kimyasal yapısının değişerek başka karbonhidratlar, yağlar ve de aminoasitlere çevrilir. Herkesin bildiği güneş enerjisi de fotosentez ile birleştikten sonra besinler de depolanma yapar. İnsanlar da sindirim sonucun da besinlerin yakılması ile bir enerji ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu enerji ile de birçok hayati işlem gerçekleşmiş olur. Güneş hemen herkes için hayati bir önem taşıyan enerji kaynağı da olmaktadır. Güneşin olmadığı bir hayatı düşünmek imkânsız olmaktadır. Denizlerde yaşayan canlılar dahi deniz yüzünde ki besinlere ihtiyaç duymaktadır.

fotosentezIşık Devresi Nedir ?

Işık devresi kloroplastların grana denilen bir bölgesin de oluşmaktadır. Granaları açıklayacak olur isek zengin olan yeşil tanecikler de diyebiliriz. Madde madde de özetleyecek olur isek:

1-Klorofiller ışık enerjisini emerler ve böylece hareketlenirler. Elektron da kaybederek elektronların alıcısı haline de gelebilirler. Böylelikle ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüşümü de sağlanmış olur.

2-Kimyasal enerjilerin sayesinde de su parçalanmış olmaktadır.

3-o2 serbest kalmış olur ve böylelikle de o2 suyun ayrışmasına neden olur.

4-Hidrojenler kendilerini tutarlar ve bu şekilde de NADPH2 olan moleküllerine dönüşürler.

Karanlık Devre Nedir ?

Bu devre kloroplastların stroma bölgesin de gerçekleşmektedir. Denilen bu stromalar proteinlerin tabiatlarından olmaktalar. Anlatılan bu devreler de ışığa ihtiyaç olmamaktadır. Bu ışıklar aydınlık yerlerde de karanlık yerlerde de bulunmaktadır.

1-CO2 beş karbonlu bu şeker molekülü ribulas difosfat yerinde tutarlar.

2-Altı karbonlu olan kararsız ara madde de denilen madde ve üçer karbonlu da denilen fosfogliserik asitte denilen PGA meydana gelmektedir.

3-CO2 ve de H2 moleküllerinin glikoza katılışına dek olan 12 çeşit enzimin görev yapma işlemine de denilir.

Bakterial Fotosentez Nedir ?

İnsanların ışık enerjisi kullanarak organik bileşikler yaparak şekillenen bakterilere fotosentetik bakteriler denilir. Anlatımını yapmış olduğumuz bu maddeler bakterioklorofil adının da verilmesi ile tanınır. Tanıtımı yapılmış olan bu pigmentler ışık enerjilerini normal enerjiye dönüştürmektedir.

Fotosentezlerin Hızını Neler Etkilemektedir ?

Işık şiddeti belli başlı noktalara kadar artış gösterdiklerinde fotosentez hızını etkilerler. Ya da fotosentez hızı artış göstermesine rağmen belirli noktalardan sonra ki artışlar fotosentezlerin hızını etkilemektedirler. CO2 yoğunluğu da ışık hızını etkileyen faktörler arasın da yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı