Gündem

Seo Nedir?

SEO, kısaca “arama motoru optimizasyonu” veya diğer adı ile “arama motoru optimize edici” anlamana gelen bir kısaltmadır. Bir SEO uzmanı ile çalışmak sitenizi optimize etmek, arama motorlarında daha iyi sıra elde etmek ve zaman kazanmanızı sağlar. Fakat bunun riskleri de vardır. SEO yaparken size vereceği faydaları araştırır iken verebileceği zararları da araştırmanızı öneririz. SEO uzmanları verdikleri hizmet yanı sıra ajanslar ve danışmanların geneli aşağıda yer alan hizmetleri vererek sitelere değer katmaktadır.

 • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
 • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
 • İçerik geliştirme
 • Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
 • Anahtar kelime araması
 • SEO eğitimi
 • Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık.

Bu belirtilen uzmanlıklar bir site için mutlaka yapılması önerilen optimizasyonlar arasında yerini almaktadır. Bu nedenle eğer çok iyi bir bilginiz yok ise bir SEO uzmanı ile çalışmanızı öneririz. Google tarafından öneriliren yıkarı da ki özellikler oldukça önemlidir.

Arama Motorları İçin Neden SEO Gereklidir?

Günümüzde en çok kullanılan arama motorlar Google, Bing, Baidu, Yahoo, Yandex olarak ilk sıraları almaktadırlar. Bu nedenle bu arama motorlarında, arama sonuçlarında iyi sıra elde gemek için gereklidir. Google üzerinden gidecek olursak, iyi sıra elde etmek için kalite ve kullanıcı deneyimi ön planda tutulmaktadır. Kullanıcıların zorlandığı ve kalitesiz bir sitenin ön plana çıkacağını hiçbir zaman düşünmeyin. Bu nedenle yukarı da saymış olduğumuz maddeleri yaparak sitenizi kaliteli sayılacak seviyeye taşıyabilirsiniz.

Google, 2020 verierine göre Dünya da en çok kullanılan arama motorudur.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On Page SEO)

On-Page yani site içi SEO, siteniz için yapılacan site içerisinde ki tüm işlemlere verilen isimdir. Site içinde yapılan SEO çalışmalarına verilen isimdir. Google botları siteye geldiği zaman rahat bir şekilde gezinmesi ve kullanıcıların fazla süre geçirdiği siteler kaliteli sitelere örnek verilebilir. Arama motorları birçok kritere önem vermekte ve bu kriterler doğrultusunda kalite puanı oluşturmaktadır. Bunlardan biri de site içi yapılanmadır. Kullanıcı dostu, temiz ve hızlı kod yapısı, hızlı açılan, yorucu olmayan siteler kaliteli olarak görünmektedir.

Site içi SEO’su iyi olan bir site her zaman yüksek kalite puanına sahiptir.

Site Dışı SEO Nedir? (Off Page SEO)

Site içi SEO işlemlerini hallettikten sonra geldi en önemli aşamaya “site dışı SEO” bölümüne. Organik trafik elde etmek için her zaman site dışı SEO yapmak gerekir. Marka tanıtımları, doğal bağlantılar, kullanıcı deneyimleri ve yorumları oldukça önemlidir. Arama motorları buna oldukça önem vermektedir.

Bir SEO stratejisi geliştirir iken olarak unutulmaması gerekir ki arama motorları eskisi kadar basit çalışmamaktadır ve arkasında devasa algoritmalar yer almaktadır. Bu algoritmaları yöneten ise yüzlerce mühendis olduğunu unutmayın. Arama motorlarını kandırmak belki kısa süreli hit kazancı sağlayabilir fakat uzun vadede size büyük kayıplara sebebiyet verebilir. Dış SEO yaparken, tanıtım yazısı alacağınız sitelere özen göstermeniz ve kaliteli sitelerden sitenize trafik getirecek sitelerden tanıtım yazısı alınması gerekir.

Site dışı Seo, Dünya’ya kapalı olmayan bir websitesi için bir yakıt gibidir. Olmazsa olmazdır.

Site Dışı SEO Yöntemleri

Kelime odaklı aramalarda sıralama oldukça önemlidir. Bir kelimenin sıralaması milyon hit getirebilirken aynı oranda da kayıp sağlayabilir. Bu nedenle dış SEO yöntemlerinin başında backlink çalışması gelir. Diğer ismi ile geri bağlantı da diyebiliriz. Kısaca, siteniz dışında ki bir farklı siteden sitenize verilen bağlantı türüne verilen isimdir. Bu ücretli veya ücretsiz olarak yapılabilir.

Farklı bir siteden backlink alırken dikkat edilmesi gereken bazı hussuslar bulunmaktadır. Bunlar arasında MOZ firması tarafından sunulan DA ve PA sunulabilir. Domain otoritesi ve Sayfa otoritesi olarak adlandırılabilir. Bu firma bir sitenin domain otoritesi puanlaması yapılırken birçok kriterin bulunduğunu belirtmektedir. Bu kriterlere göre ise sıfır ile 100 arası puan vermektedir. Bu belirtilen algoritmalara yakın oranda da sayfa otoritesi puanı hesaplanmaktadır. Hemen hemen aynı algoritmalar kullanılır. Tanıtım yazısı alacağınız site için DA ve PA değerlerini incelemenizi öneririz.

Tanıtım yazısı alabileceğiniz birçok site vardır. Özellikle üste çıkmak istediğiniz kelime sıralamasında yer alan sitelerden tanıtım yazısı almanız en iyisidir. Peki bu sitelerden nasıl tanıtım yazısı alırım dediğinizi duyar gibiyim, tanıtım yazısı satan platformlar bulunuyor, bu sitelere girerek tanıtım yazısı satın alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Hızlı Uzman sitesine girerek tanıtım yazısı alabilirsiniz.

Sosyal medya, site dışı SEO çalışmalarının yapıldığı en iyi platformlar arasında yer almaktadır. Twitter, Facebook ve son zamanların popüler sitesi İnstagram üzerinden sitenizi tanıtabilir ve ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken paylaşım yapmak ve yüksek takipçili sayfalara ulaşarak reklam çalışması yapmak.

Bu çalışamalar dışında en önemli Off-Page yani sayfa dışı SEO yöntemleri aşağıda gibi açıklayabiliriz:

 • Influencer anlaşmaları,
 • Özellikle Youtube de video röportajlarına katılmak,
 • Forumlar üzerinde ki soruları yanıtlamak,
 • İçeriklerinizi kullanan siteleren atıf istemek,
 • Pinterest’te içerik oluşturmak,
 • Youtube de içerik oluşturmak,
 • Medium da içerik oluşturmak,
 • Saygın kategoriniz ile alakalı haber siteleri ile çalışmak,
 • Yarışmalar ve toplantılar da markanızı sponsor olarak tanıtmak,
 • Sektörel etkinliklere katılmak.

Özetleyecek olursak site tanıtımı için birçok kriter vardır. Yukarı da saymış olduğumuz tanıtım çalışmaları en uygun olan çalışmalardır. Bunlara televizyon ve radyo reklamlarını da ekleyebiliriz. Kaliteli ve kullanıcı etkileşimi yüksek olan siteler ne zaman ziyaretçi alacaktır. Fakat öncelikle dış SEO yaparak site tanıtımı yapılması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

reklam
Kapalı