Bilgi

Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri (2020)
Yeşil pasaport yenileme işlemleri daha önce her ilin ilçe emniyet müdürlükleri tarafından gerçekleştirilirken şimdi her ilin il nüfus müdürlüğünde yapılmaktadır. Yeşil pasaportların kullanım süresi beş (5) yıl olup süre sonunda yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme Evrakları

Yenileme işlemine başlarken ilçe emniyet müdürlüğü ya da ilçe pasaport müdürlüğünden temin edebileceğiniz Pasaport İstek Formu’nu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu formu internet adresi üzerinden de indirebilirsiniz. Ancak emekliler için doldurulması gereken ilave bilgi formunu ilçe emniyet müdürlüğünden temin etmeniz gerekebilir.

18 – 25 yaş aralığında olanlar öğrenci olmaları durumunda öğrenimlerine devam etmekte oldukları eğitim kurumundan öğrenci belgelerini temin etmelidirler. Çalışanlar ise çalıştıkları kurumdan çalıştıklarını ibraz eden resmi bir evrak alabilirler. Son altı (6) ayda çekilmiş pasaport uyumlu iki (2) adet biyometrik fotoğraf, yenilenecek pasaport ve nüfus cüzdan asli fotokopisi ile başvuruda bulunulabilir.

Yeşil Pasaport Randevu İşlemleri

Evrakların eksiksiz ve doğru hazırlandığından emin olunduktan sonra online olarak seçmiş olduğunuz il nüfus müdürlüğü için randevu.nvi.gov.tr internet sitesinden yada ALO 199 telefon hattından randevu alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerine verilecek olan fotoğraf, imza ve parmak izi diğer bütün işlemler için kullanılır olacaktır. Randevuda teslim edilen ve yapılan işlemler sonrası tanzim edilen pasaport PTT gönderimi ile 7 – 10 iş günü içerisinde kişi adresine kargolanmaktadır.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücretleri

Pasaport yenileme işlemi esnasında tanzim öncesi pasaport defter bedelinin ve harç bedelinin ilgili banka veya nüfus müdürlüğü veznelerine yatırılması dekontunun ibraz edilmesi gerekmektedir. Yenilenecek yeşil pasaportun kullanım süresi 5 yıl olması nedeniyle bu süreye ait ücretin dikkate alınması gerekmektedir.

Buna göre:

  • 6 ay kullanım için defter bedeli 108 TL, harç bedeli 137,4 TL yani toplam 245,4 TL ödenmesi gerekmektedir.
  • 12 ay kullanım için defter bedeli 108 TL, harç bedeli 200,8 TL yani toplam 308,8 TL ödenmesi gerekmektedir.
  • 24 ay kullanım için defter bedeli 108 TL, harç bedeli 327,8 TL yani toplam 435,8 TL ödenmesi gerekmektedir.
  • 36 ay kullanım için defter bedeli 108 TL, harç bedeli 465,5 yani toplam 573,5 TL ödenmesi gerekmektedir.
  • 4 – 10 yıl arası kullanım için ise defter bedeli 108 TL, harç bedeli 656 TL, yani toplam 764 TL ödenmesi gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme İşlemleri

Evraklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almış olduğunuz yeşil pasaport randevusuna giderken evraklarınız ile ilgili eksiklik yaşamamak için aşağıda belirtilen detaylara dikkat etmelisiniz.

  1. Pasaport Başvuru Formu’nu eksiksiz, doğru ve okunaklı doldurmalısınız.
  2. İbraz edeceğiniz nüfus cüzdanınızda T.C. Kimlik numaranızın bulunması yoksa kimlik yenileme işlemini gerçekleştirmiş olmalısınız.
  3. Biyometrik fotoğrafınızda herhangi bir rütuş, oynama, kare içerisinde alıp çerçeveleme olmamalı, kulaklar görünür ve alın bölgesi açık bir durumda aksesuarsız beyaz fonda çekilmiş olmalıdır.
  4. Beş ( 5 ) yıllık kullanım süresine uygun harç bedeli ve defter bedeli eksiksiz yatırılmalı, dekontu teslim edilmek üzere hazır edilmelidir.
  5. Pasaport yenileme işlemi esnasında eski pasaportunuzun mutlaka yanınızda iptal işlemi için hazır olması gerekmektedir.

İl Nüfus müdürlüklerine devredilen pasaport işlemleri vatandaşa zaman kazandırırken işlemlerin de daha basite indirgenmesini sağlamış oldu. Randevu işlemi sonrası il nüfus müdürlüğüne gidilerek numaratörden alınan sıra ile işlem adımlarına kolaylıkla başlanabilmektedir. Numaratör sadece sıralama yapmakta olup almış olduğunuz randevu saatinizi geçersiz kılmamaktadır. Sadece zaman zaman yaşanan bazı teknik arızalar işlemlerin verilen randevu saatinde yapılamamasına neden olmaktadır. Bu arıza nedeniyle vatandaşların sıra kaybı yaşamaması için numaralandırma işlemi ile yine aynı sıra ile işlem yapabilme hedeflenmiştir.

Pasaport ücretlerinin yatırılabileceği bankaların bazıları; AKBANK, DENİZBANK, FİNANSBANK, İNG BANK, GARANTİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI ve daha birçok banka harç bedellerini yatırmanıza olanak sağlamaktadır.

Tüm bu işlemler dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kazılan yeşil pasaport hakkının kaybedilmemiş olması. Geçen beş yıl süre içerisinde anne ve babasının hakkı ile kız çocuklarına verilen yeşil pasaportun evlilik ya da iş sahibi olunması ile iptal olması durumlarında yenileme işlemi gerçekleştirilemez, mevcut pasaport iptal edilir. Eski medeni duruma dönüş olması durumunda ise hak tekrar rücu ederek pasaport yenilemesi gerçekleştirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı