Eğitim

Yüklem Nedir? Yüklem Nasıl Bulunur?

Türkçe imla kuralları son derece önemli olmakta. Önemli olan bu imla kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız açısından birkaç bilgi paylaşımında bulunacağız. Öncelikle yüklem nasıl bulunur konusundan bahsetmek istiyorum. Kolay yollardan yüklem nasıl tespit edilir? tüm bu konularda sizler ile bilgi paylaşımında bulunacağım. Yüklem bulmak zor gözükse de aslında zor olmamaktadır. En kolay dil bilgisi kuralları arasında yüklem bulunmaktadır. En kolay kısmı yüklem olmakta. Bazı yöntemlerden yararlanarak sizlerde kolay bir biçimde yüklemi bulabilirsiniz.

1352819740_44_7664

Yüklemde iş, oluş hareket bildirilir. Cümlede kurulmakta olan asıl anlam belirtici olur. Yüklem herkesin bildiği gibi genel olarak sonda bulunur. Cümlenin temel ögesi de yüklem olmaktadır. Cümledeki diğer tüm ögeler onun yardımcısı olarak geçer. Mesela cümlenin ögelerini bulmak istiyorsanız en başta yüklemi bulmalısınız. Cümle de yüklem en önemli dil kuralıdır da diyebiliriz. Cümlede yüklem ister isim ister fiil olsun mutlaka ve mutlaka bir yargı belirtmelidir. Diyelim ki bir iş ya da oluş ifade etmiyor o durumda cümlenin yüklem olması imkansız olmakta.

Yüklem sadece bir cümleden de oluşabilir. Yani cümlenin tamamı yüklem olabilir. Bu tar cümleler de yüklem temel öge olmaktadır. Diğer tüm ögeler ise yardımcı öge durumundadır. Cümleler de yüklemler bazen de sonda bulunabilir. Cümlede yüklem sonra bulunmasa da başka kolay yöntemler ile bulunabilir. Fakat bir cümlede eğer yüklem olmazsa o cümle sadece arka arkaya sıralanmış kelimelerden ibaret olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı