Sağlık

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Sağlık hemen herkes için çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Günümüzde hastalık yaşı çok fazla aşağı inmiştir. Artık insanlar küçük yaşlarda hastalığa kapılabiliyor. Tansiyon yaşı da bu nedenden dolayı aşağıya inebiliyor. Küçük yaşlarda bu hastalıklara kapılmak ise çok yıpratıcı olabiliyor. Bu nedenden dolayı da kendinize bu hastalıklardan korunma yolları bulmalısınız. Tansiyondan korunma yollarını ve tansiyona neden olan konuları sizler ile paylaşacağız.

Yüksek Tansiyon Belirtileri:

Kan basıncı yükseklik gösterdiği zaman tansiyonunuzun artması da kaçınılmaz bir hale geliyor. Bu dönemlerde tansiyonda yükselme olabiliyor. Tansiyonunuzun artış gösterdiğini anlayabilmeniz ise çok kolay olabilmektedir. Mesela donuk bir baş ağrısı tansiyonunuzun yükselmiş olduğunu göstermektedir. Boynunuzda zonklama var ise de tansiyonunuz çıkmış demektir.

Tansiyonunuzun yükseldiği zaman göğüs ağrıları da ortaya çıkmış olabilir. Göğsünüzün ağrımasından da tansiyonunuzun çıktığını anlayabilirsiniz. Kulaklarınız da çınlamalar olur ve tansiyonunuzun çıktığını bu şekilde de anlamış olabilirsiniz. Az az baş dönmeleri de tansiyon belirtileri arasında yer almaktadır. Zaman zaman burnunuzda hafif kanamaların olması da tansiyonunuzun çıkması anlamına gelmektedir.

yuksek-tansiyonBu tarz belirtiler kötü şeylere yol açmaz. Tansiyonunuzun yükseldiğini bu şekilde anlayamazsanız ölçüm yaptırmalısınız. Ölçüm yaptırarak sizler de tansiyonunuzun yükselip yükselmediğini anlayabilirsiniz. Yüksek tansiyon bu nedenden dolayı başka bir hastalık için doktora gidildiğinde öğrenilebilmektedir. Çünkü yüksek tansiyon belirtileri hafif olmaktadır. Bu nedenden dolayı da belli olması zordur.

Yüksek tansiyonun önceden öğrenilmesi erken tanı sayesin de oluşabilecek diğer hastalıklar önlenmiş de olabilir. Tedavi süreci erken başlar ve kalp damar hastalıkları gibi sorunlar da ortadan kalkmış olur. Oluşabilecek böbrek sorunları da ortadan kalkar. Bu tarz hastalıklardan korunmak için sizler de bu şekil de önlemler almış olursunuz. Erken tanı ile erken tedavi yöntemlerini de bulmuş olursunuz.

Yüksek Tansiyonu Düşürmenin Yolları:

Tansiyonu düşürmek için soğuk su yöntemi kullanabilirsiniz. Soğuk su tedavisi yüksek tansiyona çok iyi gelmektedir. Eller, ayaklar ve kollar soğuk su ile yıkanarak tedavi başlayabilir. Bu şekil de sizler de rahatlamış olacaksınız. Aniden yıkama yapmayınız. Yavaş yavaş soğuk su uygulaması yapınız. Yoksa çok aksi sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
Bir diğer azaltma yöntemi ise limon olmaktadır. Limon kullanarak da tansiyonunuzu azaltabilirsiniz. Tansiyonunuzun yükseldiğini anladığınız anda limon sıkın biraz sulandırın ve yavaş bir biçim de içmeye başlayın. Hızlı içmemeye dikkat ediniz. Ayranda yapıp içebilirsiniz. Fakat tuzsuz olmasına dikkat ediniz.

Yazar: Öznur YILDIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı