Dinimiz İslam

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat veren kişiler öncelikle zekat kimlere verilir bunu bilmeleri gerekir, daha sonra ise belirli miktarda malı olan ve Allah’ın o malın üzerinden vermesi gereken miktarı emrettiği şekilde zekatı verenlerdir. Aklı başında olan herkes malının zekatını vermelidir. Zekat miktarı da her malın cinsine göre değişiklik gösterir. Altında zekat miktarı farklıdır. Büyük baş hayvanlarda ve küçük baş hayvanlarda da farklıdır.

Zekat veren kişiler sadece zenginlerde değildir. Fakat zekat vereceğiniz kişiler fakir olan ve zekat vermeyen kişiler olmalıdır. Dul kadınlara ve yetimlere de zekat düşmektedir. İnsanlar öncelikle kendi akrabaları arasında fakir olan kişilere zekat vermelidir. Eğer etrafında akrabalarında zekat verecek kişi bulamazlarsa komşusuna vermelidir. Komşusunun da ihtiyacı yok ise başka bir fakire zekat vermeli. Kişiler zekatlarını başka bir dine mensup olan fakirlere veremez.

Zekat buluğ çağını geçmemiş erkek çocuklara da verilmez. Zekatı boşamış olduğunuz kadına iddet süresi geçtikten sonra verebilirsiniz. İddet süresi geçmemiş ise karınıza veremezsiniz. Çünkü hala sizin himayenizi altında sayılmaktadır. Zekat fakir olmayan ve zekat veren kişilere düşmez. Zekat verirken tüm bu kurallara dikkat etmeli ve ona göre zekat verdiğiniz kişileri seçmelisiniz. Dedeye, babaanneye, anneanneye, eşe, çocuğuna zekat düşmez. Anneye babaya da zekat kesinlikle verilmez. Bunun nedeni ise bu kişilere bakmak ile yükümlü olmanızdır. Kardeşe zekat verilir.

Hizmetçilere ve fakir çocuklara da zekat verilir. Bir yetime eğer buluğ çağında değil ise annesi aracılığı ile zekat verebilirsiniz. Zekat vereceğiniz kişiyi de araştırmanız gerekmektedir. Verdiğiniz kişiye ne niyet ile para verdiğinizi de söylemelisiniz. Fakat söylemeseniz hediye olarak veriyorum deseniz de olur. Araştırma yapmadan insanlara zekat vermemelisiniz. Müslüman olmayabilir ve zekata ihtiyacı olmayabilir. Zekat salih amel işlemiş olan akrabaya verildiği zaman sevabı da artar. Borcu olan kişilerin borcunu zekata saymak caiz değildir. Ancak borcunuzu aldıktan sonra tekrar bu parayı zekat olarak o kişiye verebilirsiniz.

Genel kültür ile ilgili bir çok konuyu https://www.buyutec.net/genel-kultur/ adlı linki tıklayarak kategorimizde bulabilir ve okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı