Sağlık

Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son zamanlarda geniş çapta yayılmış olan Zika Virüsü, Brezilya’da yüzlerce kişiyi esiri altına almış durumda. Yeni fark edilen bu virüs 20’den fazla ülkeye yayılmış olmakla birlikte küresel sağlık tehdidini de eksik etmemekte.

Zika Virüsü nedir?

Sivrisinekler sayesinde bizlere bulaşan bu virüs, genelde hamile kadınlar için tehlike oluşturan ve gebelik döneminde henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde bir çok, küçülme veya ölüme neden olacak şekilde hasara sebep oluyor. Şimdiler de sıkça gündeme gelen bu konu hakkında bir çok vatandaş virüs hakkında tartışmaya başlamış bulunmakta. Türkiye’de böyle bir şeye rastlanılmadığı sebebiyle, bizler için henüz alarm verilmemiştir. Yeni doğan bebekler de rastlanılan Mikrosefali, yani küçük kafa olarak da bilinen bu hastalık, Cinsi ” Aedes aegypti” olan sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika Virüsü olarak adlandırılan bu virüsün bulaşmasına neden oluyorlar. Her zaman tetikte olması gereken hamile kadınlar içinde durum oldukça sıkıntılı. Küçük kafa (mikrosefali) hastalığı ile doğan bebeklerin kafa ölçüleri normalden 31.5 ve 32 santimetre daha küçük oluyor.

Reklam Alanı

Zika Virüsü nereden, nasıl meydana geliyor?

Zika virüsü 1947 yılında Zika Ormanlarında yetişen sivrisineklerin neden olduğu bu yüzden de adının Zika virüsü olmasına sebep olan bu ormanlardan meydana gelmekte. Daha sonrasında Afrika ve Asya’da sıkça görüldüğü biliniyor. Ancak henüz geniş coğrafyalara yayılmamışken, Mayıs ayından itibaren Brezilya’ya virüsün yayılmasıyla insanlar bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor. Normal bir sivrisinek gibi gözüken bu sinekler hakkında insanların bilgileniyor olması da bizler için daha iyiye işaret oluyor.

Bizler bu virüsü nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir?

Sağlık bakanlığının’da bu durum hakkında açıkladığı bilgiye göre,

Zika Virüsü;
– Ateş
– Baş ağrısı
– Gözlerde Kızarma
– Kusma
– Döküntü
– Kas ve Eklem Ağrısı gibi belirtiler gösteriyor.

Reklam Alanı

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri yani CDC , Zika Virüsüyle ilgili yaptığı açıklamada virüsün bireylerde, semptomların yaklaşık bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başladığı ve kanda birkaç gün daha durmasıyla bazı bireylerde daha da uzun kaldığını belirttiler. |Tedavisi Var mı? Bu Virüsü nasıl önleyebiliriz?| Bu virüs için henüz özgün bir tedavi ya da önleyici alternatif yollar, şimdilerde geliştirilemedi. BBC muhabirlerinin bizlere sunmuş oldukları habere göre, Zika virüsünü araştıran ABD’li bilim insanları ” Virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini belirtti.” Bu Zika Virüsüyle başa çıkmaya çalışan Brezilya’nın yayınladığı haberlerde ise beş yıl içerisinde aşının geliştirilebileceği söylendi. Türkiye Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada ise, tedavi yöntemlerinin dinlenme,sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler olduğunu belirtti.

Önerileri arasında da ? Tüm virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi antibiyotiklerin virüse herhangi bir etkisi yoktur? uyarısını da yapmayı ihmal etmedi. Başka bir bakış açısından yaklaşan yetkililer tarafından, virüsle başa çıkmanın bir diğer yolu olan, sivrisineklerin üremeye devam ettiği durgun suları ilaçlamak ve kurutmaktan geçtiği hakkında vurgu yapıldı. Aynı zamanda da bakanlık, korunma için sivrisinek kovucular kullanmak ve uzun kollu kıyafetler giymek, arındırılmış mekanları seçmek gibi birçok öneride bulundu.

Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Türkiye’de bu virüs yayılmak üzere mi?

Türkiye için yapılan açıklamalarda henüz böyle bir risk görülmediği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra yine korunmak için yapılan uyarılarda virüsün sıkça görüldüğü ülkelere seyahat edilmemesi gerektiği konusundan bahsediliyor. Türkiye Sağlık Bakanlığı da, 25 Ocakta bizlere sunduğu basın açıklamasında,Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Orta ve Güney Amerika,Pasifik Adalarında bu hastalığın yayılıyor olduğu bildirildi. Bu sebeplerden dolayı Bakanlık, özellikle de gebe kadınlara bu bölgelere seyahat etmemeleri için sıkça uyarılarda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı